Domácí dílna tvořivého kutila se pravděpodobně neobejde bez kotoučové a přímočaré pily. Pila na dřevo se využívá jak pro zpracování palivového materiálu, tak i pro řezání a přípravu masivního dřeva k výrobě nábytku, bytových doplňků a dekorací a pro stavební či zahradnické činnosti.
V dílenském vybavení častokrát nechybí ani pilový kotouč na kov https://www.i-nastroje.cz/Pilove-kotouce-c22_298_2.htm. Při zpracování kovových profilů, trubek a tyčí je dělení materiálového polotovaru nezbytné a pila je ideální způsob, jak toho docílit při relativně malém prořezu.
Výstavba oplocení – mnoho lidí staví vlastními silami oplocení, zejména se to týká rekreačních chat a dalších objektů v rekreačních lokalitách či zahrádkářských koloniích. Ploty mohou být zhotovené ze dřeva a v těchto místech také obvykle z drátěného pletiva. Základ tvoří nosné či opěrné sloupky z ocelových trubek nebo profilů a je-li oplocení pozemku rozsáhlé, pilový kotouč na kov je pro zpracování materiálu vhodný.
Svařovaná konstrukce z jöckelů – někteří kutilové vyrábí dílenský nábytek či vybavení zahradních prostor svařováním z těchto ocelových profilů. Pomocí pilového kotouče se docílí přesného řezu nosníků, pod určitým úhlem, a svár je pak dostatečně pevný. Na přípravě materiálu přesným řezem záleží u všech svařovaných konstrukcí, proto jsou pilové kotouče běžnou součástí vybavení zámečnických dílen a strojírenských provozů, ale i opravárenských dílen a údržby ve stavebním odvětví či správě budov.
Pilové kotouče pro běžné dílenské využití v suchém řezu se vyrábí z nástrojové oceli a lze s nimi řezat konstrukční ocel, litinu včetně profilované, slitiny hliníku, ale i některé plasty, kompozitní materiály a dřevo. Pro dělení ocelových anticorrových slitin, případně slitin s vyšším obsahem titanu nebo niklu, se pak používají kotouče pro mokrý řez, chlazené speciální olejovou emulzí.