Za nejkrásnějšími rozhledy v Česku

V jednom nejmenovaném časopisu proběhla před několika lety anketa, ve které podle fotografií lidé volili nejvíce atraktivní přírodní výtvory a vyhlídkové body v České republice. Na výběr však nebyly nejznámější oblasti, jako je např. Máchovo jezero, Pravčická brána, Pančavský vodopád, anebo beskydský prales. Cílem bylo hodnotit méně známé lokality, kam se lidé nevypravují příliš často.
výhled na hory

Divoká Šárka

Divoká Šárka – kdo nemá Prahu zrovna za humny a navštíví ji pouze jako host na svém putování po republice, zpravidla šetří časem a přesouvá se tu z místa na místo podle turistických průvodců. Vycestovat do Prahy za poznáním znamená především obdivovat chrám sv. Víta na Pražském hradě, Petřínskou rozhlednu, Karlův most, Staroměstský orloj a mnohé další památky v historickém jádru. Málokdo si však Prahu dokáže spojit s velmi členitým terénem a mnoha okrasnými nebo krajinnými parky. Kromě Prokopského údolí a Stromovky je jednou z nejkrásnějších přírodních scenérií Divoká Šárka na severozápadním okraji města. Táhne se v úzkém pásu od Liboce přes Vokovice a Dejvice do Lysolají, údolí Šáreckého potoka obepínají mohutná skaliska a kdo do těchto končin zavítá poprvé, bývá velmi příjemně překvapen.

Jelení vrchy

Vydáte-li se na Šumavu a budete-li se pohybovat na cyklostezce podél Schwarzenberského plavebního kanálu, narazíte na samotu, zhruba 4 kilometry od Nové Pece. Milovníci přírody a klidných zákoutí s překrásnými výhledy do krajiny považují Jelení vrchy za nesmírně působivé místo. Od jara do podzimu tudy projíždí mnoho cyklistů a někteří tu setrvají delší dobu, aby se nasytili nebývalou krásou dalekých rozhledů na šumavské kopce.
slunce za jezerem

Peřeje Stvořidla

Řeka Sázava je vyzdvihována jako kolébka turistického ruchu v Československu a do Posázaví se také situuje řada rekreačních objektů. Vypravíte-li se do těchto končin, rozhodně nebudete litovat. Horní tok řeky tvoří v úseku několika kilometrů peřeje Stvořidla a podél levého břehu tudy směřuje červeně značená turistická cesta. Za slunečného počasí je tato oblast vynikajícím námětem na romantický výlet.

Hráz rybníka Rožmberk

Největší český rybník je součástí přírodní rezervace – CHKO Třeboňsko, skrze jeho rozsáhlou plochu protéká původní koryto řeky Lužnice. Na vodní ploše je dokonce možné pozorovat náznak zakřivení zeměkoule. Pokud budete putovat na kole okružní jízdou z Veselí nad Lužnicí do Třeboně, naplánujte cestu po hrázi rybníka. Budete mít jeho plochu jako na dlani a budete míjet stromořadí dubů, staré více než 700 let.

5/5 - (1 vote)