Máme vysoký tlak?

Když je nám zjištěn vysoký krevní tlak a nic nás nebolí, máme tendenci brát tento fakt na lehkou váhu. Někdy se také jeho příznaky shodují s příznaky jiného onemocnění. Jsou takové „obecné“, bývají přehlíženy. Patří k nim třeba častá únava, bušení srdce, zadýchávání nebo hučení v uších. Hypertenze ale zatěžuje v tichosti náš kardiovaskulární systém. Cévy a srdce trpí. Když s tím nic neděláme přijdou později závažná onemocnění. A ta nás už bolí hodně.
 lékařský tlakoměr
Zjistí ho jen správné měření
O hypertenzi se jedná, když jsou dlouhodobě (alespoň měsíc) a opakovaně naměřeny hodnoty krevního tlaku vyšší než 140/90 mmHg. Měření se má provádět čtyřikrát týdně, ne v jeden den najednou. Hodnoty se během dne mění podle naší denní aktivity, psychického rozpoložení i jiných faktorů. Bez měření se s jistotou vysoký krevní tlak diagnostikovat nedá!
 
Životní styl
Vedle užívání léků předepsaných naším lékařem je potřeba přehodnotit a změnit naše návyky, způsob života. Jde hlavně o problematiku stravování a pití, pohyb, pracovní nasazení, stres. Pokusit se zkrátka žít zdravěji. Naše tělo se nám pak odmění!
 
Jídlo a pitný režim
Ve vlastním zájmu se vyhýbáme jídlům konzervovaným, uzeninám, příliš mastným a slaným pokrmům. Přidáme ryby, zeleninu a ovoce. Co se týká užívání různých potravinových doplňků, je vždy dobré, když se poradíme se svým lékařem. Abychom vybrali ty, co jsou pro nás nejvhodnější. Co nám pomohou při udržování krevního tlaku na zdravých hodnotách.
Pijeme dostatečné množství vody. Nejlépe čistou vodu nebo bylinný čaj (při hypertenzi je vhodná kokoška pastuší tobolka). Omezíme konzumaci kávy. Alkohol je nejlepší vynechávat úplně.
 měření ekg
Aktivně se hýbeme
Pokud jsme se dosud moc nehýbali, je nejvyšší čas to napravit. Nemusí jít hned o nějaké náročné tréninky. Dobré je začít tím nejpřirozenějším pohybem, tím je chůze. Svižné procházky, alespoň třicetiminutové. Skvělými parťáky jsou na nich naši pejsci. Pak můžeme přidat třeba běh, plavání nebo kolo. Důležité je vybrat takový sport, který nás baví. To je zárukou toho, že se mu budeme věnovat pravidelně a zůstaneme u něj dlouho.

4.5/5 - (2 votes)