Sauna – relaxace těla i duše

Když se řekne sauna, většina z nás si představí velkou místnost obloženou dřevem, dlouhé dřevěné lavice, uprostřed kamna s kameny rozpálenými do běla, horko prostupující každou buňkou vašeho těla a bazének s ledovou vodou. 
První zmínky o saunách pocházejí z pravěku, většího rozšíření se jim pak dostalo ve středověku a největší boom nastal ve 20. století.
Existuje mnoho druhů saun, většina z nás zná nebo se setkalo s těmito čtyřmi typy:
dívka v sauně
·         Finská – vysoká teplota, nízká vlhkost.  Finská sauna bývávyhřátá na 85 až 90 °C a většina lidí si pod názvem sauna představí právě tuto klasiku.
Některé sauny nebo saunové světy nabízí tzv. saunové ceremoniály, při kterých se využívá parního rázu. To v praxi znamená, že se rozpálené kameny na kamnech polijí vodou (někdy s přídavkem vonné esence) a ručníkem se začne vířit horký vzduch po celé místnosti. Každý si tak může v rámci takového ceremoniálu užít novou vlnu horkého vzduchu.
·         Tropická – nižší teplota, vyšší vlhkost. Teplota se zde pohybuje od 65 do 75 °C.
·         Bylinná – nižší teplota, nižší vlhkost a k tomu vonné soli nebo oleje. Tato sauna je vytápěna na velmi příjemných 40 až 50°C.
·         Infrasauna – nižší teplota, jen mezi 45 a 60°C. Jedná se většinou o malou kabinu pro 2 až tři osoby, teplo produkují zářiče s infračerveným zářením.
Kdy začít?
Začít chodit do sauny můžete kdykoli, v kterémkoli ročním období, v kterémkoli věku, jen s přihlédnutím k vašemu zdravotnímu stavu. Vstup je možný dokonce i pro děti, navštívit ji mohou zhruba od 1 roku, některé saunové světy nabízí i speciální saunové ceremoniály jen pro děti, kdy je celý program i teplota přizpůsobena malým návštěvníkům a jejich rodičům.
vědro a ručníky
Pár rad do sauny
·         Před, během i po sauně dostatečně pijeme– ideální je voda nebo ovocné a zeleninové šťávy.
·         Do sauny chodíme bez plavek– můžeme být nazí nebo se zabalit do prostěradla.
·         Z hygienických důvodů sedíme na lavici na ručníku nebo na prostěradle.
·         Doba prohřátíje velmi individuální, ideálně mezi 10 a 15 minutami, přizpůsobíme vždy zkušenostem a aktuálnímu stavu těla i mysli.
·         Po opuštění sauny se osprchujeme vlažnou vodou a poté zchladíme studenou sprchou nebo v ochlazovacím bazénku.
·         Cyklus prohřátí a zchlazení opakujeme 3 krát až 4 krát
Pravidelné návštěvy sauny mají blahodárný vliv na naši fyzickou i psychickou kondici. Při prohřívání v sauně se do těla stejně jako při sportu uvolňují hormony štěstí, endorfiny, cítíme se pak šťastní, odpočatí, máme radost. Z dlouhodobého hlediska dochází k posilování imunity, otužování těla i zlepšování kondičky.
Sauna je relaxace těla i duše!

4.5/5 - (2 votes)