Růže patří mezi citlivé a choulostivé rostliny. Pokud chcete vidět jejich květy i příští rok, budou potřebovat trochu pomoci se zazimováním. Všechno ovšem závisí na druhu, který zrovna pěstujete.
· Keříkové růže
Většina keříkových růží pěstovaných u nás má tu výhodu, že přečkají zimu bez větší újmy. Na podzim je nemusíte nijak seřezávat, jen zkraťte vršky. Rostlina tak bude lépe odolávat mrazivému počasí. Pokud pěstujete růže ve větší nadmořské výšce a chcete mít opravdu jistotu, že růžím mráz neublíží, nahrňte na ně zeminu do výšky asi 15 – 20 cm. Okolní brázdy pak stačí vyplnit listím. Pokud si budete jistí, že na jaře už nehrozí žádné mrazíky, můžete růže odkrýt.
· Popínavé růže
Proti mrazu jsou odolné i popínavé růže. V zahradnictví už najdete i druhy, které jsou dokonce zimovzdorné. Těmto druhům bude stačit, pokud kolem jejich kořenů nandáte chvojí. Pokud pěstujete odrůdy, které jsou choulostivější, zkuste zakrýt pnoucí výhony pytlovinou či chvojím. Ochranný materiál by měl být prodyšný a nejlépe připevněný k pevné opoře, po které se bude růže pnout.
· Stromkové růže
S těmi to růžemi bude nejvíce práce. Nejmladší a pružné rostliny opatrně ohneme korunou k zemi, posléze připevníme kolíkem a zasypeme je aspoň 30 cm zeminy. Celý kmínek bychom pak měli obalit pytlovinou nebo chvojím. Tento proces provádějte za nemrazivého počasí, jinak by se mohl stonek zlomit.
Starší rostlinky, kdy už se stonek nedá ohnout, obalíme slámou, dřevitou vlnou nebo pytlovinou. I zde bychom měli rostlinu upevnit k předem připravené opoře, aby se větvičky nepoškodily pod tíhou sněhu.
Asi nejdůležitější na celém procesu je vystihnout ten správný moment. Jelikož je podzim letos nadprůměrný, rozhodně zatím se zakrytím růží nemusíme spěchat. Růže by se totiž mohly velmi snadno zapařit. Rozhodně také dávejte pozor na to, kde růže pěstujete – v blízkosti vody a ve stínu podzimní počasí jistě ponesou choulostivěji než růže pěstované na slunci.