Malý cyklista

Vyrostlo už vaše dítko z odrážedla, na kterém se naučilo držet rovnováhu a balanc? Pak je čas přejít na první opravdové kolo se šlapkami. Vyvarujte se přídavných koleček, protože to by byl zbytečný krok zpět. Naopak pokud dítě přechází z nějakého odrážedla, pak má skvěle nakročeno k tomu, aby se jízdě co nejrychleji naučilo. Výběr rozhodně nepodceňte a nebojte se investice do dražších značkových modelů.
malý cyklista
Jak se orientovat v nabídce a jak nejlépe vybrat
Důležité je směřovat výběr k výšce vašeho dítěte. Pro ty nejmenší cyklisty je vhodný typ velikosti 12 palců, který je doporučovaný pro děti, které mají výšku 90 – 100 cm, což odpovídá přibližně věku 2 – 3 roky. Tato velikost je nejmenší dostupná na trhu. Tento typ není vybavený zadní brzdou, ale pouze brzdou, která se aktivuje zpětným záběrem pedálů.
holčička na kole
Další velikost 14 palců je určená pro děti, které měří 95 – 105 cm, což odpovídá přibližně věku 3 – 4 roky.
Velikost 16 palců je pak určena pro děti které měří 100 – 115 cm, což odpovídá přibližně věku 4 – 5 let.
Při výběru je důležité brát v potaz také hmotnost jízdního kola. Díky lehkosti se tak bude vašemu dítěti lépe šlapat a zatáčet, vám zase pak nebude dělat problém případné poponášení. Běžné hmotnosti se pohybují kolem 10 – 12 kg, oproti tomu naleznete také druhy, která váží kolem pouhých 5 – 6 kg, což se ovšem také odráží na ceně, která je pak vyšší.
tři děti na kolech
Nezapomeňte ani na vhodné doplňky
V případě cyklistiky je důležité brát v potaz bezpečnost cyklisty. Základem je zvolit vhodnou helmu. Vhodný je také plastový kryt řetězu, koncové kryty řídítek, odrazky a podobně. Dobré je také zvolit různé reflexní prvky pro lepší viditelnost dítěte. Vybavit se můžete i různými druhy chráničů na lokty apod.
První vyjížďku berte spíše jako zkušební, seznamovací, rozhodně dítě do ničeho nenuťte, za úspěchy ho chvalte a nechte dítě dospět si k tomu samo.

5/5 - (3 votes)