Herní série Mafia – česká legenda číslo jedna

Asi ve světě českých fanoušků počítačových her nenajdete člověka, který by nikdy nehrál nebo alespoň neslyšel o herní sérii z prostředí podsvětí USA. Jedná se o zatím trio akčně-dobrodružných her. Spojujícím prvkem všech tří dílů, jak napovídá název, je mafiánské prostředí. Vždy hrajete za původně no-name chlapa, který to v životě nemá jednoduché. A životem se potlouká do té doby, než narazí (nebo je „naražen“) na gangstery, kteří potřebují jeho pomoc (a to urychleně). Dostává se tak do kolotoče korupce, špinavých peněz, vražd, únosů a dalšího marastu. Postupně si získá reputaci u nové rodiny a nakonec je ústřední postavou celého světa tamějšího podsvětí. Pojďme si popořadě představit všechny tři tituly.
pouzdro na samopal

Mafia 1 – The City of Lost Heaven

V prvním díle se ocitáme ve třicátých letech. Italský imigrant Tommy Angelo se živí taxikařinou, která sice moc nenese, ale alespoň má nějakou práci. Jednoho dne jej přepadnou dva gangsteři, kteří po zpackané akci musí ujet svým rivalům. Tommy jim pomůže a tím se dostane do „rodiny“ Salieri, kterou vede stejnojmenný Don. Tommy se tak dostává do svárů zla. Hru hrajete vlastně v minulosti, neboť gró příběhu tkví v tom, že hlavní hrdina toho má dost a vše vypráví detektivovi. Na svou zradu pak doplatí. Svým udáním poslal Salieriho do vězení a ten se mu v budoucnu pomstí. Nechá jej zastřelit u svého domku, kam se uchýlil na odpočinek. Tímto epilogem hra končí.
mafián s cigárem

Mafia 2

Dvojka se odehrává po druhé světové válce. Veterán, opět italského původu, Vito Scaletta se vrací v roce 1945 do rodného Empire City. Hned po příjezdu se potká se starým známým, který však dělá pro rodinu Falcone. Tak začíná jeho dráha kriminálníka. Motivací je dluh otce, který tíží celou rodinu. Postupem času se na scéně objevují další gangsterské frakce a Vito se kvůli obchodu s drogami, do něhož spadl vlastně omylem, ocitá v pozici, kdy je nucen si vybrat stranu. Díky řetězci zrad nakonec musí, aby sám přežil, mafiánského bosse Carla Falconeho. Tento úkol mu zadá Leo, starý přítel, kterého zradil, a tímto posledním úkolem svou zradu odčiní.

Mafia 3

Do třetice válečný hrdina – tentokrát války ve Vietnamu – Lincoln Clay. Ten se vrací do města New Bordeaux (velmi přesná replika skutečného New Orleans), aby založil rodinu a usadil se. Lincoln je, oproti hrdinům předchozích dílů, černoch. Připojí se tak po návratu ke gangu The Black Mob. Po čase přežije útok italské mafie, ale přijde o své příbuzenstvo. Založí tak vlastní organizaci, jejíž cílem je ve skutečnosti pomsta.