K příslušenství bazénů patří i redukce z PVC

Chystáte se k pořízení bazénu a uvažujete nad jeho příslušenstvím? Pak se vám možná bude hodit i instalační materiál z polypropylenu PPR nebo z tvrzeného PVC.

PVC je plast, jehož historie sahá několik desetiletí nazpět. Patří k nejrozšířenějším plastům a vyrábí se ve dvou základních formách, buď jako měkčený nebo neměkčený, s pevnými tvary. Měkčené PVC mnozí z vás dobře znají ve formě linolea, různých fólií, krytů pružin trampolín nebo nafukovacích dětských bazénků či hraček. V neměkčené podobě se pak velmi často využívá pro výrobu instalatérských komponentů pro rozvody pitné nebo užitkové závlahové vody, anebo pro odpadní potrubí.

balónky na hladině

Výhody PVC jsou zjevné již tím, že to není kovový materiál. Je tedy mnohem lehčí a především nepodléhá korozi. Z těchto důvodů je snadné jej nasadit i v exteriéru, zabudovat pod úroveň země nebo jej vést kdekoli v prostředí, kde působí povětrnostní vlivy. Z PVC lze vyrábět i velké průměry trubek a armatur pro odpadní jímky a zařízení, kde je nutné odvádět splaškovou vodu, a z technologického hlediska jde o snazší proces, než budování betonových či kovových jímek, trubek a dalších nosičů kapalných látek.

hladina bazénu

Polyvinylchlorid se využívá i u bazénů pro rozvádění vody a tam se s ním můžete setkat například v podobě krátkých či dlouhých redukcí https://www.chlorito.cz/redukce-dlouha-pvc-u, které jsou určeny pro snadné připojení vnějšího okruhu se stávajícím vodovodním systémem. Redukce se lepí na trubky speciálními lepidly, nespojují se tedy tak, jako PPR (polypropylenové) trubky tavením.

K lepení redukcí z tvrzeného PVC se používá lepidlo Tangit, je to osvědčený způsob spojování polyvinylchloridu pro takové i netlakové spoje, hodí se i pro lepení PVC trubek pro rozvody plynu a znají jej stavbaři, kteří s ním spojují i okapové roury. Lepidlo Tangit je zdravotně nezávadné a lze jej využít i v potravinářské výrobě.