Je bezpečnost na internetu dostatečná?

Hlavní prioritou naprosté většiny rodičů je své dítě ochránit. I to je koneckonců důvod, ač si to mnozí nechtějí přiznat, proč své potomky neradi pouští ven a jsou šťastnější, když jsou v bezpečí doma a hrají si třeba na počítači.

 

V důsledku toho tráví dnešní mládež mnohem více času na internetu. Avšak na rozdíl od toho, co si rodiče běžně představují, se nejedná o tak bezpečné místo, jak by se mohlo zdát.

 

logo Facebooku

 

Samozřejmě riziko, že se při surfování na síti zraní je prakticky neexistující, a to je pro mnoho rodičů to hlavní. Avšak to ani zdaleka neznamená, že zde nejsou jiná rizika, která mohou nakonec být stejně nebezpečná. A o těch je potřeba vědět.

 

Tím hlavním, před kterým rodiče své potomky varují, je osobní setkání s někým, koho poznali na internetu. Ovšem je potřeba říci, že něco takového se stává opravdu málokdy, a to právě díky vysoké informovanosti o tomto nebezpečí. Mnohem závažnější jsou však jiné věci, které mohou našemu dítěti ublížit.

 

Jedním z témat, která jsou v poslední době hodně diskutovaná, je i kyberšikana. V podstatě se jedná o to, že našemu dítěti budou neustále chodit urážlivé či dokonce výhrůžné zprávy od jednoho či více lidí. A to může být pro mladou psychiku velmi traumatizující – jsou již známy i případy, kdy mladý člověk dokonce právě kvůli kyberšikaně spáchal sebevraždu. Je tedy dobré s našimi dětmi mluvit i o tomto problému.

 

hovory prostřednictvím internetu

 

V neposlední řadě jsou to pak nejrůznější výzvy, které si především děti natáčí a dávají na internet. Jistě, většina z nich je poměrně nevinná. Avšak najdou se i takové, při kterých může dojít k opravdu vážnému zranění. A vzhledem k tomu, že děti nemají takový odhad nebezpečí, je možné, že se mohou o něco takového pokusit. I zde již známe případy, kdy došlo ke zranění, a dokonce i úmrtí při pokusech účastnit se některé z takových výzev.

 

Je tedy dobré o tom všem vědět a klást našemu potomku na srdce, aby se ničím z toho nenechal zlákat. Následky by totiž mohly být skutečně tragické.