České ekonomice se daří, budou se zvedat rodičovské příspěvky i důchody

Vláda v květnu 2019 schválila zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun. Toto zvýšení by mělo být platné od roku 2020, tedy již od roku následujícího. Andrej Babiš na tiskové konferenci řekl, že našel ve spolupráci s ministryní financí za ANO v rozpočtu 8,6 miliardy korun, a tedy může dojít ke zvýšení rodičovského příspěvku.
Tato zvýšená částka bude pro rodiče s dětmi do čtyř let, kteří budou ještě v lednu 2020 tuto dávku pobírat. Částka se samozřejmě bude odvíjet od předchozího příjmu a věku dítěte, respektive od počtu měsíců, které zbývají do čtvrtých narozenin dítěte.
andrej babiš politik
Podle našeho premiéra dále není třeba zavádět novou bankovní daň, kterou se snaží dlouhodobě prosadit ČSSD, protože by tato sektorová daň ohrozila stabilitu sektoru. K tomu uvedl předseda vlády, že věří, že je za něj potřeba řádně odmítnout heslo: Banky nebo děti. Mezi další informace z tiskové konference pak patří, že Andrej Babiš uvedl, že návrh na zvýšení rodičovského příspěvku už byl na stole a nyní se k němu pouze vrátila pozornost. Také uvedl, že lituje toho, že se nedohodli s ČSSD hned, vzhledem k nestabilitě názorů právě této strany. Ještě na začátku května se totiž ČSSD vyjadřovalo ke zvýšení rodičovského příspěvku velmi zdrženlivě.
peníze česka
Návrh rozpočtu
Aktuálním úkolem ANO a ČSSD je sestavit návrh rozpočtu na příští rok. Ten by měl operovat se schodkem 40 miliard korun. Zmiňované peníze na zvýšení dávek pro rodiče pak budou vyšetřeny z jednotlivých míst, nikoli jako jeden balík. Jednak má vláda v plánu vylepšení výběru daní o 63,3 miliardy korun oproti předchozímu roku. Dále se počítá s tím, že výdaje státního rozpočtu mají stoupnout na 85 miliard korun a zvýšení výdajů na důchody na 509,4 je také uvažováno.
Kromě rodičovského příspěvku se má tedy ještě zvýšit důchod na 14 358 korun.

5/5 - (1 vote)