Menstruace: Ženské trápení

Její začátek se zpravidla objevuje mezi 11. – 13. rokem věku. Někdy nastupuje až v 15 letech. Naopak poslední perioda se vyskytuje někdy mezi 45. – 55. rokem.

Není žádná žena, která by alespoň občas nezaznamenala bolest v podbřišku, nepříjemný pocit pnutí v prsou, výkyvy nálad a občasné zažívací potíže. Potíže nastupují ještě před začátkem krvácení a nazývají se dysmenorea.
dívka v lese

Bolest spouští prostaglandiny. Jsou to látky, které způsobují stahování svalů dělohy, ke kterému dochází, aby se neoplozené vajíčko s odlupující se sliznicí dělohy vypudilo ven v podobě menstruační krve. Čím více těchto látek tělo obsahuje, tím silnější a křečovité bolesti jsou.

Pravidelný menstruační cyklus trvá28 dní. Ale normální rozpětí je 21 – 35 dní.

Za normální krvácení se považuje objem do 80 ml. Velikost krvácení se počítá podle použitých vložek a tampónů. Nemělo by během tří hodin být nutné vyměnit více než jednu vložku nebo jeden tampón.

Je dobré vést si menstruační kalendář. Záznamy jsou určené vám, i vašemu lékaři. Zapisujete do něj délku i intenzitu krvácení. Snadno se tím odhalí poruchy menstruace a gynekolog bude mít snadnější práci, než kdybyste lovila v paměti.  Dají se i podle něj vypočítávat plodné a neplodné dni.

V době krvácení se vyvarujte sportovního závodění, celodenních pochodů, mimořádné fyzické a duševní zátěže a dlouhodobého pobytu na slunci. Můžete ale normálně cvičit a pracovat, tancovat, jezdit na kole, lyžovat. Sprchujte se, ale koupání buď vynechejte, nebo použijte hygienický tampón.

 

Pokud jste menstruovala pravidelně a poslední tři a více měsíců nastaly výkyvy, je nutné vyhledat lékaře. Může jít o nějakou nemoc.
holka s kytarou
Endometrióza

Tkáň, která prochází vnitřní částí dělohy, začíná růst mimo dělohu. Růst pánevní tkáně či vaječníků může mít za následek kratší či delší cyklus a navíc je velmi bolestivý. Většinou se předepisují léky na bolest, nebo hormonální medikamenty. Pokud nezaberou, přistupuje se k chirurgickému zákroku, kdy se chybný růst odstraní. Pokud je endometrióza velmi závažná, odstraňuje se děloha.

Ale i cukrovka prvního a druhého stupně může vyvolat problémy. Pomáhá užívání antikoncepčních pilulek.
Štítná žlázaať už nadměrně aktivní, nebo neaktivní, může způsobit předčasné, opožděné nebo žádné cykly. Je často léčena hormonem hyperthyroidismem. Kontrola je důležitá v případě, že chcete mít děti.
Na hypofýze (podvěsku mozkovém) se můžou objevit malé nádory.  Způsobují zkrácenou, delší, nebo žádnou menses. Objevují se asi u 1 % žen. Menší se dají odstranit pomocí léků, velké se odstraní operací.
Po čtyřicítce se žena blíží k menopauze. Menstruace může být častější, nebo méně častá, a její délka se také mění. V tomto věku se nedá spolehnout, že ji odhadnete správně. Ale stále je možnost otěhotnění. Vajíčka jsou méně kvalitní, tím pádem mohou obsahovat genetické chyby.  Objevují se pupínky, které jste pravděpodobně už léta neměla.